Cagliari – kierunek stare miasto.

Zwiedziliśmy już wybrzeże i zatokę Campidano, więc przyszedł czas na stare miasto oraz zabytki Cagliari. Na pewno zadajecie sobie to pytanie:”Od  czego zacząć?”. Nie martwcie się. Podpowiemy Wam i oprowadzimy po miejscach, które skradły nasze serca.

Jednak zanim zabierzemy Was w podróż po tym pięknym mieście, mamy dla was małą poradę 🙂 Jeżeli podróżujecie samochodem pierwszą rzeczą, jaką musicie zrobić to znaleźć parking, prawda? Od razu odradzamy wam poszukiwanie darmowego postoju w centrum Cagliari. Jest to praktycznie niemożliwe! W każdej uliczce znajdują się znaki zakazu z wyraźną informacją, że nasz pojazd może zostać odholowany w przypadku niewłaściwego parkowania. Radzimy nie ryzykować, ponieważ to prawo jest tutaj szczególnie przestrzegane. My zostawiliśmy nasz samochód na parkingu obok głównej stacji kolejowej Cagliari. Jest to bezpieczna i tania miejscówka. Koszt parkingu to 1 euro za godzinę.

Ruszamy w drogę. 

Zwiedzanie Cagliari zaczęliśmy wczesnym rankiem  ze względu na ilość atrakcji. Nie tracąc czasu,od razu ruszyliśmy urokliwymi uliczkami miasta – które zaprowadziły nas do pierwszego punktu zaznaczone go na mapie. A był to …

BASTION DI SAINT REMY

Przepiękna fortyfikacja pochodząca z początku XX wieku. Znajduje się w dzielnicy Castello (jest jedną z największych w Cagliari). Przez wiele lat zmieniała funkcje swojej działalności. Kiedyś służyła jako sala bankietowa, szpital, schronienie dla osiedleńców. Dziś odbywają się tam głównie wystawy artystyczne. Wejście do bastionu położone jest od strony Piazza Constituzione. Największym atutem bastionu są ogromne schody prowadzące w górę pod łukiem triumfalnym, skąd podziwiać można niesamowitą panoramę miasta. Jeżeli jesteście troszkę leniwi, to możecie skorzystać z windy zamiast schodów, aby dostać się na plac widokowy. My zachęcamy was jednak do ich pokonania – warto😀.
Następnym celem naszej wyprawy była…

KATEDRA SANTA MARIA ASSUNTA

Bogata historycznie katedra zbudowana w XIII wieku. To połączenie trzech stylii artystycznych (romańskiego, barokowego, neoromańskiego). Jest to jedna z najbardziej znanych oraz najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. I nic w tym dziwnego. Wnętrze katedry zachwyciło nas pięknymi zdobieniami z marmuru, biżuterią oraz obrazami. Katedra podzielona jest na kaplice, każda ku czci świętych (Kaplica Santa Cecilia, Kaplica Matki Bożej … ).W środku znajduje się kilka podziemnych pomieszczeń, lecz niestety nie można ich zwiedzać. Jedyną częścią, jaką mogliśmy zobaczyć to Sanktuarium Męczenników. Wejście do katedry jest darmowe, jednak musicie pamiętać o stosownym stroju. Koniecznie ubierzcie koszulkę zakrywającą ramiona, spodnie lub spódniczkę o długości przynajmniej do kolan. W innym przypadku musicie liczyć się z odmową wpuszczenia Was do Katedry. Po zwiedzeniu katedry pospacerujcie troszkę uliczkami, które na pewno doprowadzą Was do Bramy PORTA CRISTINA – są to wspaniałe XIX wieczne “drzwi”, które stanowią wejście do dzielnicy Castello. Tuż obok znajduje się…

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Muzeum to wspaniała encyklopedia wiedzy o historii Cagliari sięgająca czasów prehistorycznych, aż do wczesnego średniowiecza. Jest ono dość sporych rozmiarów, więc zarezerwujcie sobie dłuższą chwilę na zobaczenie całości ekspozycji. Dla tych, którzy kochają historię niech to będzie miejsce obowiązkowe. Bilet wstępu to koszt: 7 euro (dorosły) i 2 euro (dziecko). Wiemy, że tak jak my na pewno będziecie potrzebowali chwili odpoczynku i cienia. Dlatego zabieramy Was w miejsca, gdzie oba te marzenia będą spełnione 😀.

OGRODY Publiczne CAGLIARI

To wspaniałe miejsce na odpoczynek. Są one najstarsze w mieście. Rosną w nich egzotyczne rośliny i palmy. Ale największą atrakcją ogrodu są drzewa fiskusa, które mają już 125 lat (wow 😍). Zachwycają one rozpiętością gałęzi i korzeni. Dlatego są idealnym miejscem do zabawy dla dzieci, które mogą się po nich wspinać. Tak też zrobił Nicolas, a my w tym czasie mogliśmy chwilę odpocząć.
Jednak ogrody to nie tylko roślinność i drzewa. W tej zielonej przestrzeni znajdziecie: Galerię Sztuki, fontannę oraz rzeźbę kobiety bez głowy.

Drugim miejscem z jeszcze większą ilością  zieleni, do którego Was teraz zabieramy są …

OGRODY BOTANICZNE

W Cagliari w środku lata jest bardzo gorąco, więc każda możliwość skorzystania z odrobiny cienia jest jak najbardziej pożądana. W tym miejscu jest go pod dostatkiem. Możemy tutaj pooglądać bujną roślinność śródziemnomorską (niektóre gatunki pochodzą z okresu rzymskiego) oraz gatunki pochodzące z Australii, Chile i Afryki. Małą ciekawostką jest to, że znajdują się tu również zbiorniki (studnie), do których  dostaliśmy się przez wykute w skale wejście. Koniecznie musicie to zobaczyć. Będąc w środku, sprawdźcie jak roznosi się echo. Będzie to super zabawa dla dzieci (i nie tylko 😁). Koszt tej małej przyjemności to 4 euro (bilet normalny) i 2 euro (bilet ulgowy).
Mamy nadzieję, że udało nam się Was wystarczająco ochłodzić. Jeżeli tak, to ruszamy dalej i  zabieramy  Was do amfiteatru. Oto przed nami…

AMFITEATR

To właściwie pozostałości po rzymskim amfiteatrze, w którym zachowane są podziemne fragmenty murów. Został on wybudowany w II wieku naszej ery i jak na takiego “staruszka”  jest w dość dobrej kondycji😀. W czasach swojej używalności mógł on pomieścić nawet 10000 osób, które mogły oglądać walki mężczyzn ze zwierzętami oraz gladiatorów. W północno-zachodniej części amfiteatru znajduje się  “galeria” o długości 95m, która łączy się z podziemnym zbiornikiem wodnym, kiedyś służącym jako więzienie. Co wyróżnia go spośród innych tego typu zabytków – to, że został on w połowie wyrzeźbiony w skale😀.Podczas naszej wizyty były przeprowadzane prace renowacyjne i niestety nie mogliśmy podziwiać tego wspaniałego miejsca z bliska 😔. Gdybyście się wybierali to za wstęp zapłacicie 3 euro za osobę dorosłą i  2 euro za dziecko.
Niestety dzień dobiegał końca i powoli kończyliśmy naszą wyprawę po Cagliari. Jednak, gdy mieliśmy już wracać, po drodze natrafiliśmy na ruiny trzech rzymskich domów, zwanych “Villa di Tigellio”. Wybudowanych w I w.p.n.e. Podobno zamieszkiwał tutaj słynny sardyński muzyk, poeta i przyjaciel Juliusza Cezara. Samo miejsce położone jest na uboczu, pomiędzy wysokimi blokami i budynkami. Co naszym zdaniem zabiera willi uroku. Trzeba użyć własnej wyobraźni, aby przenieść się w czasie.
To był bardzo gorący i intensywny dzień. Jesteśmy już zmęczeni, więc chwilę odpoczniemy na plaży, aby móc zaplanować jutrzejszą wyprawę. My odpoczywamy, a Was zapraszamy do kolejnego naszego wpisu.

Do zobaczenia następnym razem.

Pozdrawiamy

Columbowie

P. S. Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć z naszej podróży po Cagliari, które znajdują się w zakładce “Fotografie”.
★★★★★

Posted by

Blog podróżniczy. Dla ciekawych świata i ludzi. Zwiedzamy, opisujemy i świetnie się bawimy. Podróże to nasza pasja. Dołącz do naszej załogi, a pokażemy Ci jak tanio podróżować. Zapraszamy na wspólne przygody.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s