Sardynia – wyspa tysiąca wież

Podróżując po Sardynii naszą uwagę przyciągnęły “porozrzucane” po całej wyspie kamienne budowle. Kształtem przypominające stożek, a może raczej lodowy rożek. Takie skojarzenie przyszło nam do głowy, kiedy je obserwowaliśmy. Być może spowodowała to wysoka temperatura powietrza, dzięki której zamarzyliśmy o odrobinie ochłody. I w ten oto sposób naszej wyobraźni ukazał się obraz wielkiego, odwróconego do góry wafelka, któremu niesforny maluszek podczas jedzenia najpierw odgryzł końcówkę, a dopiero później zabrał się za nadzienie.

klasyczny nuraghes

Charakterystyka muragów

Sardyńskie wieże nuraghes często nazywane “grobowcami olbrzymów” charakteryzują się dość prostą, jednolitą i spójną konstrukcją. Nie posiadają żadnych zdobień. Każda wieża jest inna, niepowtarzalna i wyjątkowa. Ich główną cechą jest kamienny szkielet, który ułożony został TYLKO i wyłącznie z kamienia. Oznacza to, że podczas procesu tworzenia nie zastosowano fugi czy zaprawy murarskiej. Takie wykonanie nazywane jest “metodą suchego kamienia“.

Stabilizację konstrukcji zapewnia solidna podstawa w kształcie koła. Zwężająca się ku górze. Zakończona ściętym czubkiem, na którym kamienie zostały starannie do siebie dopasowane, tak aby do wnętrza nie dostawał się padający deszcz. Charakterystyczne dla tego tupu budowli było umieszczenie wejścia u podłoża ziemi. Jest jednak kilka wyjątków, które posiadają wejście nieco wyżej. Z czego wynika ta różnica? Nie do końca wiadomo. Jak z resztą o całej historii wież, która usłana jest tajemnicą i domysłami. Istnieje wiele różnych teorii na ich temat. Do czego służyły? Jaka była ich główna rola w życiu człowieka? Te i wiele innych pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi. Choć do tej pory przeprowadzono już wiele prac badawczych. Jedyne co wiemy na pewno to, że powstały one w epoce brązu.
Nuraghes znajdują się na liście UNESCO

Funkcje Nuraghes

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie do końca wiadomo czemu miały służyć te proste, kamienne wieże. Przez wiele lat brano pod uwagę kilka opcji. Jednak jak wielu badaczy, tak wiele istnieje teorii krążących po wyspie. Do najbardziej prawdopodobnych zalicza się, że były to po prostu siedliska ludzi – co sugerują wykopaliska z XX wieku.


Większość muragów to pojedyncze budynki wzniesione na pagórku lub wzgórzu. Zdarzają się jednak całe osady wież. Największe i najbardziej znane są “Nuraghe di Palmavera” w Alghero oraz “Su Nuraxi” w Barumini (okolice Cagliari).

Oprócz zwiedzenia tych najbardziej znanych zachęcamy was do odwiedzenia “samotnych” nuraghes. Możecie je znaleźć w wielu miejscach wyspy i nawet nie musicie ich specjalnie szukać. To właśnie one najbardziej  zapadły nam głęboko w pamięci. Może dlatego, że często położone są w malowniczej scenerii. Blisko plaży. Na niewielkim wzniesieniu. Otoczone przejrzyście niebieskim niebem. Co sprawia, że stają się bardziej niezwykłe.

My podczas zwiedzania natrafiliśmy na kilka fajnych miejscówek. Jednak naszą ulubioną została :

Santa Caterina di Pittinuri

To bajeczna zatoka, na którą natrafiliśmy w drodze do miasteczka Porto Cuso. Choć tego dnia mieliśmy inne plany i trochę nam się spieszyło, zdecydowaliśmy o krótkim postoju. W końcu nie mogliśmy przejechać obok tego miejsca obojętnie, kiedy naszym oczom ukazał się samotnie stojący nuraghes. Tym sposobem, zanim się spostrzegliśmy, byliśmy już na szczycie klifu, a przed nami stała dumnie prezentująca się wieża. Sama budowla, być może nie oszałamia wyglądem i stanem technicznym konstrukcji. Bowiem wydaje się nam, że należy do licznej grupy muragów pozostawionych “samych sobie”. Tego typu nuraghes jest na wyspie najwięcej. Gołym okiem widać, że spora część kamieni znajdujących się na czubku budowli powoli się osypuje. Ale trudno się dziwić temu zjawisku skoro wieża ma za sobą setki tysięcy lat istnienia. Jednak tym razem to położenie wieży sprawiło, że zakochaliśmy się w tym miejscu od razu. Widok, jaki rozprzestrzenia się na pobliską okolicę jest wręcz nieziemski. Z tego punktu doskonale widoczna jest piaszczysto- kamienista plaża oraz wspaniałe wapienne klify, które w swoim wnętrzu kryją wiele podziemnych jaskiń.

wieża z oddali

Do zobaczenia

Pozdrawiamy z podróży.


Columbowie

Rating: 5 out of 5.

Posted by

Blog podróżniczy. Dla ciekawych świata i ludzi. Zwiedzamy, opisujemy i świetnie się bawimy. Podróże to nasza pasja. Dołącz do naszej załogi, a pokażemy Ci jak tanio podróżować. Zapraszamy na wspólne przygody.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s