Jaskinie Zuddas-podziemny świat.

Czy podróżując, kiedykolwiek zdarzyło się Wam natrafić na miejsce, którego nie mieliście w planach zwiedzić? Ba, nawet nie wiedzieliście o jego istnieniu? – Na pewno, tak. Sami doświadczyliśmy takiej sytuacji, podróżując po Sardynii, która okazała się nie tylko krainą przecudnie malowniczych krajobrazów “naziemnych”, ale również ujawniła przed nami swoje podziemne piękno. A wszystko zawdzięczamy okrzykowi “Tato, jaskinia!”

Podążaliśmy niewielką górską drogą z jednego punktu do następnego, nie planując postoju, kiedy nasz mały podróżnik wypatrzył pośrodku niczego tablicę informacyjną, kierującą nas wprost do “Grotte is Zuddas”. Czy był to przypadek? Być może tak. Dla nas jednak ten przypadek okazał się podziemnym strzałem w dziesiątkę.

Jaskinie Zuddas

Jaskinie Zuddas zostały odkryte przez górników poszukujących alabastru na wzgórzu Monte Meona. To oni jako pierwsi dotarli do wnętrza jaskini. Choć tak naprawdę nie byli zbyt zainteresowani tym, na jaki “skarb” natrafili. Swoją całą swoją uwagę skupili raczej na wydobywaniu minerału. Na szczęście dla groty prace przy odkrywce trwały tutaj bardzo krótko. Okazało się bowiem, że w jej środku znajduje się znikoma ilość alabastru i górnicy zaprzestali swojej działalności. A wtedy do akcji penetracyjnej wkroczyli zawodowi odkrywcy jaskiń. To właśnie im zawdzięczamy możliwość podziwiania tych niesamowitych wodnym formacji, które kształtowały się w jej wnętrzu przez wiele milionów lat.

Wielkość groty szacuje się na 1650 metrów długości, ale tylko 500 metrów przeznaczonych zostało do eksploracji przez turystów. Jej wnętrze podzielone zostało na komnaty, które wyróżniają się wielkością, ilością i różnorodnością stalagmitów, stalaktytów i innych wodnych figur. Jednak, aby dostać się do jaskini, najpierw musieliśmy wdrapać się na wzgórze Monte Meona, a następnie przez sztucznie wybudowane wejście, zejść metalowymi schodami do jej wnętrza. Gdzie utrzymuje się, stała temperatura 16 stopni Celsjusza. Dlatego polecamy zabrać ze sobą wierzchnie ubranie, które zapewni Wam ochronę przed “chłodnym” (piszemy chłodnym, ponieważ temperatura na zewnątrz przekraczała 30 stopni) powietrzem groty. Zwróćcie również uwagę na swoje obuwie. Bowiem we wnętrzu jaskini nie panują zbyt przyjazne warunki na spacery w sandałkach. Jest mokro, wilgotno i ślisko. Wiemy, co teraz sobie myślicie. Po co oni to piszą? Przecież to jest jaskinia, więc musi być tu mokro i ślisko… Tak my też to wiemy, ale uwierzcie nam, że chociaż wydaje się to logiczne, wiele osób bagatelizuje ten fakt. My podczas naszej wyprawy napotkaliśmy osoby mające na stopach sandałki, klapki, a nawet buty na obcasie. Jak widać, nie wszyscy potrafią się do tego typu atrakcji przygotować.

Wnętrze jaskini

Komnaty jaskini

Wnętrze jaskini zachwyciło nas od pierwszej chwili, gdy tylko stanęliśmy u jej wejścia. Z tego miejsca odnieśliśmy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do świata baśni.

Cała jaskinia to przykład kształtowania się zadziwiającego arcydzieła, którego proces tworzenia zawdzięczamy Matce Naturze. To dzięki niej od około 530 milionów lat nieustanne działanie wody formuje to, co dziś możemy podziwiać.

Wycieczkę po jaskini odbyliśmy z przewodnikiem w języku angielskim. Choć na początku wydawał nam się on trochę znudzony swoją pracą, to juz podczas zwiedzania pierwszej komnaty zatarł po sobie niezbyt pozytywne, pierwsze wrażenie. Opowiedział nam historię jaskini w sposób bardzo ciekawy, interesujący i odpowiadał na wszystkie zadane pytania. Dodatkowo urozmaicał opowieści, wtrącając nazwy uformowanych w skałach figurek w rodzimych językach turystów, w tym również po polsku. Przyznamy, że wychodziło mu to całkiem nieźle. Ale zabawnie było słuchać, jak wymawia np. słowa: kurczaczek,krasnoludki bądź paszcza rekina.

Podczas eksploracji groty podziwiać mogliśmy między innymi trzy główne sale – komnaty, które stanowią największą atrakcję. Oto one:

1.Sala narządów

Swoją nazwę zawdzięcza ułożeniu się stalaktytów i stalagmintów w kształt przypominający organy piszczałkowe. To takie ogromne organy, najczęściej występujące w kościołach. Kojarzycie? Dla małego przypomnienia zdjęcie poniżej. Czy podobne, to już zostawimy każdemu z Was do indywidualnej oceny.

Komnata narządów

Ale to nie koniec zadziwiających kształtów. W komnacie znajdują się również: paszcza rekina, Goofy oraz stópki prosiaczka.

Paszcza rekina

2. Sala teatralna

Nazwę tej komnaty wymyślili ludzie, którzy odkryli ją po raz pierwszy. Jest to przykład na to, że ludzka wyobraźnia nie ma granic. Zapewne każdy z Was mógłby dostrzec w tym ukształtowaniu stalaktytów zupełnie coś innego… Nam zajęło dłuższy moment, aby odnaleźć teatr wśród ścian. I przyznamy, że bardziej spodobała się zabawna formacja przypominająca słonia, bądź jak kto woli mamuta – a raczej jego tył 😄.

kto znalazł słonia, niech da znać w komentarzu 🙂
I następny zaskakujący kształt, z czym Wam się kojarzy?

3.Sala ekscentryczna

Długo zastanawialiśmy się jak ją opisać. Nie dlatego, że nie znajdowało się w niej nic ciekawego bądź wartego opisania, ale dlatego, że żadne słowa nie oddadzą piękna, jakie kryje się w jej wnętrzu. Już w pierwszej chwili, gdy do niej weszliśmy, zdaliśmy sobie sprawę, że jest w niej coś magicznego. Co to takiego? Już wyjaśniamy.

To proces odparowywania… Tak, tak, ale nie taki zwykły proces. Proces bez udziału grawitacji! Sprawia, że bardzo małe, i bardzo lekkie kropelki wody nigdy nie spadają! To właśnie temu procesowi aragonity zawdzięczają wymyślne i oryginalne wzory. Ich ułożenie jest dość nietypowe. Bowiem każda pojedyncza niteczka wydłuża się w innym kierunku.

Niteczki argonitu skierowane w różnym kierunku

Jednak to nie wszystko, czym może zauroczyć Was komnata ekscentryczna. Bajecznego klimatu dodają ściany pokryte białymi igiełkami aragonitu. Zwanymi “kwiatami jaskini”.

Sala ekscentryczna to zapierające dech w piersiach arcydzieło – jedyne tego typu na świecie.

Kwiat jaskini
Ściany jaskini udekorowane “kwiatami jaskini”

Jeżeli tworzycie własną listę “co warto zobaczyć będąc na Sardynii”, to jest to miejsce, które musi na niej umieścić – KONIECZNIE.


Informacje praktyczne

Na zakończenie przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji, które mamy nadzieję, pomogą Wam w lepszym i precyzyjniejszym przygotowaniu się do podroży.

  • wstęp do jaskini to koszt 10 euro za osobę dorosłą i 7 euro za dziecko.
  • bilety dostępne są w sklepiko-barze, tuż przy parkingu.
  • wycieczki po wnętrzu jaskini odbywają się z przewodnikiem – w języku angielskim lub włoskim.
  • czas trwania wycieczki to około 45 minut.

Rating: 5 out of 5.

Posted by

Blog podróżniczy. Dla ciekawych świata i ludzi. Zwiedzamy, opisujemy i świetnie się bawimy. Podróże to nasza pasja. Dołącz do naszej załogi, a pokażemy Ci jak tanio podróżować. Zapraszamy na wspólne przygody.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s